Najważniejsze punkty widokowe w Warszawie

Warszawa znajduje się na płaskim terenie Niziny Mazowieckiej. To sprawia, że na próżno szukać tutaj naturalnych punktów, z których można podziwiać panoramę stolicy. Istnieją jednak specjalnie przygotowane punkty widokowe oraz sztuczne wzniesienia, które pozwalają ujrzeć miejski krajobraz w całej okazałości. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać!

Warszawa znajduje się na płaskim terenie Niziny Mazowieckiej. To sprawia, że na próżno szukać tutaj naturalnych punktów, z których można podziwiać panoramę stolicy. Istnieją jednak specjalnie przygotowane punkty widokowe oraz sztuczne wzniesienia, które pozwalają ujrzeć miejski krajobraz w całej okazałości. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać!

Pałac Kultury i Nauki

Na Placu Defilad mieści się Pałac Kultury i Nauki, a na 30. piętrze budynku (na wysokości 114 m) taras widokowy. Prowadzą do niego dwie nowoczesne windy. Widok zapiera dech w piersi nawet wieczorową porą, kiedy można podziwiać Warszawę rozświetloną tysiącami lamp.

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

To jeden z najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Jego urok i unikalne położenie doceniają zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy magicznych kadrów. Stąd rozciąga się wspaniały widok na panoramę Warszawy, a w tym Wisłę i Most Świętokrzyski. Urzekający krajobraz w otoczeniu bujnej roślinności? Czemu nie!

Dzwonnica kościoła św. Anny

Choć Plac Zamkowy sam w sobie zachwyca starodawną architekturą, znajduje się na nim jeszcze jedna atrakcja. Z dzwonnicy kościoła św. Anny rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Starówkę i prawobrzeżną część Warszawy. Na szczyt tego niezwykłego punktu widokowego prowadzi aż 150 kamiennych schodów. To doskonała propozycja dla fanów aktywnego zwiedzania miasta!

Gnojna Góra

Jej początki nie były łatwe. W okresie średniowiecza, aż do drugiej połowy XVIII wieku znajdowało się tutaj wysypisko śmieci. Usypana przez całe stulecia góra służy obecnie jako oryginalny taras widokowy, z którego można podziwiać niezapomniany widok na królową polskich rzek - Wisłę oraz prawobrzeżną część miasta.

Kopiec Powstania Warszawskiego

Jest to sztuczne wzniesienie o wysokości 120 metrów, które zostało usypane po II wojnie światowej z gruzów zniszczonej stolicy. Na szczycie kopca wznosi się pomnik Polski Walczącej, do którego prowadzi 400 stopni. W każdą rocznicę Powstania Warszawskiego na szczycie płonie ogień upamiętniający bohaterski zryw mieszkańców miasta przeciwko hitlerowskim okupantom.

Górka Szczęśliwicka

To kolejne wzniesienie utworzone z gruzów zniszczonej Warszawy po drugiej wojnie światowej. Stanowi najwyższy punkt na mapie stolicy – 152 m n.p.m. Na sam szczyt można wejść (fani aktywnego wypoczynku będą zachwyceni) lub skorzystać z wyciągu sztucznego stoku narciarskiego. Maluje się stąd obraz jak z pocztówki - panorama centrum miasta.

Wieża w Muzeum Powstania Warszawskiego

Czy wiedziałeś, że nad gmachem Muzeum Powstania Warszawskiego góruje 32-metrowa wieża, z której można ujrzeć rozległy widok na Śródmieście i bliską Wolę? Na jednej ze ścian widnieje symbol Polski Walczącej, a na szczyt prowadzi zwiedzających panoramiczna winda. To obowiązkowy punkt w Twoim planie zwiedzania stolicy!

Fabryka Norblina

Teraz masz okazję nie tylko zwiedzić jedno z dziedzictw dawnej przemysłowej dzielnicy Wola, ale także wybrać się na taras widokowy, z którego rozpościera się doskonały widok na Fabrykę Norblina oraz wieżowce w centrum Warszawy. Pospaceruj po zmodernizowanym obiekcie i poczuj ducha ówczesnej stolicy.

Most Gdański

Dwupoziomowy Most Gdański jest jedną z najbardziej imponujących atrakcji Warszawy. Na jego praskim końcu czeka na Ciebie niezapomniany widok stworzony przez naturę i człowieka. Teraz za jednym razem możesz podziwiać Wisłę i bulwary, jak również zabytkową Starówkę i nowoczesne drapacze chmur.

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Od maja do października możesz wybrać się na otwarty dach Centrum Nauki Kopernik. Alejki rozgrzewa słońce, a wokół znajduje się kilkadziesiąt ciepłolubnych gatunków roślin. Tuż za nimi rozciąga się widok na zielony wiślany brzeg. Nie możesz tego przegapić!

Most Siekierkowski

Najprościej dotrzesz tam rowerem, ponieważ most jest nieco oddalony od centrum miasta. Z jednej ze ścieżek znajdujących się po północnej stronie obiektu rozciąga się malowniczy krajobraz. Twoim oczom ukazuje się lekko zakręcająca Wisła okalająca centrum Warszawy.